MDF, lamino, dřevotříska, folie - co znamenají tyto pojmy

Co znamená MDF, DTD, lamino, foliovaná dřevotříska.

V popisu produktů se můžete setkat s pojmy mdf, dřevotříska, lamino, foliovaná dřevotříska. Pokud si nejste uplně jisti, co tyto pojmy přesně znamenají, čtěte více...

MDF

MDF (medium density fibreboard) jsou desky, které mají velmi jemnou homogenní strukturu (daleko jemnější než dřevotříska) a tak se velmi dobře hodí pro výrobu nábytku. Hlavní použití je jako jádro pro polepení dýhou, PVC folií, laminátem nebo k barevnému laku. Surové desky s povrchovou úpravou pouze transparentním lakem jsou v interiérech vidět málokdy. Desky se snadno opracovávají a díky své homogennosti můžeme tvarově upravit plochu i hrany. Po následném nalepení PVC folie nebo barevným lakem skvěle mohou imitovat rustikální nebo jiný nábytek. Výrobky z mdf jsou ale o poznání levnější, než nábytek rustikální.

Šatní skříně z MDF

Obývací stěny MDF

Obývací stěny MDF lakovaná

Postele z MDF

DTD - dřevotříska

Dřevotříska (někdy označovaná DTD) má vnitřní strukturu o poznání hrubší. Používá se podobně, jako MDF - tedy jako jádro k následnému polepení dýhou, laminátem. Díky své hrubosti ale není možné lakovat barvou nebo používat potahové PVC folie. Dřevotříska není vůbec odolná proti vlhkosti. Při zasažení vodou desky nabobtnají a po vyschnutí už se nevrátí zpět. Kromě využití pro polepení dýhou nebo laminátem, mohou sloužit například jako základ konstrukce sedacích souprav.

LTD - Lamino


Velmi používaný materiál současné doby. Vyrábí se polepením dřevotřísky speciálním laminovacím papírem, který je následně zalit melaminovou pryskyřicí. Dostupný je ve stovkách dekorů. Nejpoužívanější tloušťka je 18mm. Někteří výrobci nabízejí nábytek t tl. 16mm. To se obecně příliš nedoporučuje. Nábytek nemá dostatečou stabilitu a ani kování v takovém nábytku příliš nedrží. Slabší lamino 10-12mm se používá pouze například na dna šuplíků, záda skříní apod...

Šatní skříně z lamina

Obývací stěny z lamina

Postele z lamina

Lamináty CPL, HPL


Lamináty jsou tenké desky silné řádově milimetry i méně. Používají se jako povrch nosných desek například dřevotřísky nebo MDF. Mají uzavřený  povrch bez pórů, odolný proti mechanickému poškození i některým chemickým látkám. Lamináty jsou v naprosté většině případů kvalitnější a odolnější než LTD lamino.

Vyrábějí se v mnoha provedeních. Základní je laminát CPL a HPL. CPL je střednětlaký laminát, který je kvalitnější, než PVC folie. Používá se například na povrchy dveří apod. Pokud chcete kvalitu, chtějte HPL. HPL je vysokotlaký laminát pro použití na pracovní plochy, kuchyňské pracovní desky.

Dýha


Dýha je tenký plátek opravdového masivního dřeva. Po nalepení na dřevotřísku nebo MDF vzniká velmi dobrý materiál, který je levnější, než masivní dřevo, vypadá jako masivní dřevo (protože to dřevo je :-)), zadýhované desky jsou poměrně tvarově stabilní (na rozdíl od masivního dřeva). Povrch je nutné upravit lakováním transparentními laky nebo mořením. Moderní jsou úpravy napouštění různými oleji atp..

Šatní skříně dýha

Obývací stěny dýhaFoliovaný materiál


PVC folie se převážně používá k výrobě kuchyňských a jiných nábytkových dvířek. Jako jádro desek se používá výhradně MDF pro svou výtečnou tvarovou zpracovatelnost. Jako zadní strana dvířek se většinou používá klasická lamino vrstva. Foliovaná dvířka jsou dobře odolná proti vlhkosti.

Masiv


O masivním dřevu se asi není nutné rozepisovat. Dřevo vždy mělo, má a bude mít svou nezastupitelnou úlohu ve výrobě nábytku.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h