Dobré finanční návyky vám usnadní život

Dobré finanční návyky vám usnadní život

Život by neměl být jen o penězích, nicméně pokud jich máte dostatek, je mnohem jednodušší. Většina lidí ke štěstí nepotřebuje miliony, avšak žít se dluhy nebo s vědomím, že pravděpodobně nezvládnete zaplatit účet za elektřinu a k tomu koupit dítěti nové boty, je příšerné. Nikdy neříkejte nikdy, do nelichotivé finanční situace se může dostat skoro každý. Chcete-li tomu předcházet, měli byste se naučit správně hospodařit s penězi.

Správné zvyky s penězi vám pomohou vytvořit si finanční rezervu a prožít šťastný život bez strachování se o to, kdy vám přijde další výplata. A co konkrétně byste měli dodržovat? Pojďme si udělat rychlý průlet základy.

Neutrácejte všechny vydělané peníze

Tohle je základní pravidlo nakládání s penězi. Nechcete-li žít v dluzích, musí být vaše příjmy vyšší než výdaje. Jsou v podstatě dvě cesty, jak toho dosáhnout. Buď zvýšíte příjmy, nebo snížíte výdaje. Kupujte si jen to, co opravdu potřebujete, neutrácejte za zbytečnosti. V případě, že vám z výplaty nezbývá skoro nic, sepisujte si jeden měsíc, kam se vám peníze ztrácí, a pak vše vyhodnoťte. Opravdu musíte platit předplatné časopisu? Potřebujete tolik nového oblečení? Je nezbytné kupovat kokosový olej a ty nejdražší bio těstoviny? Musíte jezdit do práce autem? Skutečně každý má šanci nějak ušetřit, jen je potřeba tuto skulinku, jíž unikají peníze, objevit.

Ušetřené peníze zhodnocujte

Podle některých rad byste měli každý měsíc dát stranou 10 % z výplaty. Kam s nimi? Nejlépe někam, kde vám budou dále vydělávat. Možností je několik a u spousty z nich se dá začít spořit úplně od nuly. Příkladem budiž penzijní připojištění či stavební spoření. Nechcete-li mít peníze nikde vázané, zařiďte si aspoň spořicí účet. Na běžném účtu, kde se úroky pohybují kolem hodnoty 0,01, totiž peníze dokonce ztrácejí svou hodnotu! Vlivem inflace si za stejnou částku časem koupíte méně a méně hmotných statků.

Mějte nějakou zálohu

Možná se rozhodnete dávat ušetřené peníze na nějaké spoření, které je časově vázané – tzn. částku si budete moct vybrat nejdříve za tři roky apod. V takovém případě si vytvořte ještě drobnou finanční rezervu někde bokem, kde k ní budete mít libovolný přístup. Bude se vám hodit v případě, že se rozbije pračka, auto, ztratíte telefon. Jaká částka by to měla být, je vaše věc. Doporučuje se ovšem aspoň pár desítek tisíc korun. Hlavně si tyto peníze opravdu šetřete na horší časy a neutrácejte je za zbytečnosti.

Plaťte všechny účty včas

Víte, kolika lidem se už stalo, že sice měli na zaplacení složenky, ale někam ji založili a úplně na ni zapomněli? Pak obdrželi pokutu, a navíc mohli být zapsáni do některého z registru dlužníků. A kvůli tomu třeba o dva roky později nedosáhli na hypotéku na nové bydlení, protože banka si je našla v registru a automaticky si je zařadila mezi neplatiče. Nikdo nebude zjišťovat, zda jste tehdy složenku nezaplatili nedopatřením. Proto plaťte všechny závazky ihned, jak jen je to možné, ať na ně nezapomenete.

Finanční gramotnost v ČR bohužel není na příliš vysoké úrovni. Přidejte se k těm, kteří se věc snaží změnit, a informujte se o možnostech nakládání s penězi. Prožijete klidnější život.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h