Dřevo kromě nábytku i na stěnách. Jak na ně dostat populární tatranský profil?

Dřevo kromě nábytku i na stěnách. Jak na ně dostat populární tatranský profil?

Tatranský profil vám určitě netřeba představovat. Jedná se o nejpopulárnější dřevěný obkladový materiál, který je vhodný nejen na chaty či do podkroví, ale i běžných interiérů.

Tím dodá zajímavý přírodní prvek, jedinečnou vůni dřeva a také tradiční, ale atraktivní design. Víte však, jak tatranský profil správně instalovat na stěnu? Právě to se dozvíte v tomto článku.

Obkladové desky tatranského profilu je možné pokládat na stěny, které jsou dostatečně vyzrálé, a tedy bez obsahu vlhkosti. Ta by mohla v budoucnu způsobovat problémy. Rovněž je možné na stěny položit izolační materiál a na něj podkládat tatranský profil. Vždy zajistěte, aby byla podkladová vrstva co nejrovnější, čímž se vyhnete komplikacím při pokládce. V případě, že odhalíte nerovnosti na stěně, velmi snadno je odstraníte speciálními vyrovnávacími podložkami, jaké seženete v každém železářství.

Před pokládkou tatranského profilu se doporučuje, aby byly jeho desky v místnosti alespoň 2 dny. A to z důvodu vyrovnání vlhkosti mezi prostorem a dřevem. Vše s cílem, aby bylo dřevo co nejlépe připraveno na svou funkci tvořit dlouhotrvající obklad stěn.

Tatranský profil vyžaduje podkladovou konstrukci

Samotný tatranský profil se nepokládá přímo na stěnu nebo izolaci, ale na konstrukci tvořenou z dřevěných hranolů. Tu je třeba vystavět s předstihem. Ideální je použít stejný typ dřeva, z jakého je vyroben i zvolený profil a hranoly musí mít totožnou vlhkost, jakož i desky profilu (12%). Proto doporučujeme kupovat materiál na podkladovou konstrukci vždy společně s tatranským profilem. Podkladní konstrukce se staví jednak z důvodu lepší fixace desek, ale zároveň i na zajištění prodyšnosti stěny za obkladem.

Při stavbě podkladu pro tatranský profil z dřevěných hranolů je ideální postupovat tak, že si nejprve založíte spodní a horní hranol, který lemuje obkládanou oblast. Pak směrem zdola na stěnu montujte další dřevěné hranoly, a to ve vzájemné vzdálenosti od 50 do přibližně 80 centimetrů. Vhodné je, pokud se dřevo předem ošetří ochranným nátěrem, čímž se zvýší jeho odolnost, ale i životnost.

Začínáme pokládat

Pokud máme připravenou konstrukci, můžeme začít klást samotný tatranský profil. Systém pera a drážky výrazně usnadňuje pokládku, která je proto jednoduchá a rychlá. Ještě před tím, než začnete, si jednotlivé desky profilu seřaďte tak, jak budou za sebou na stěně následovat. Spojujte k sobě například textury dřeva, které navzájem ladí.

Nejdůležitější ze všeho je správně osadit první desku profilu. Tu nejdříve jen volně uložte na konstrukci a její polohu dolaďte s pomocí vodováhy. Pak ji můžete napevno zafixovat o hranoly. Upevnění profilu provádíme hřebíčkem s malou hlavičkou nebo speciálními montážními plíšky. Pokud používáme hřebíčky, ty vždy nabíjíme do pera, do kterého následně zasuneme drážku další desky a doklepneme přes dřevěný hranolek kladivem. Takto postupujeme až do položení poslední desky, kterou je někdy třeba řezat.

Po obložení celé stěny je vhodné, pokud na okraje aplikujeme lišty. Tím je montáž tatranského profilu úspěšně ukončena.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h