I plastová okna vyžadují pravidelnou údržbu. Přečtěte si, jak na ni

I plastová okna vyžadují pravidelnou údržbu. Přečtěte si, jak na ni

Prodejci plastových oken zmiňují mezi největšími výhodami svých produktů bezúdržbovost, ale ve skutečnosti je pár věcí, na které byste neměli zapomínat. Nejsou časově náročné, ale napomáhají k tomu, aby okna dobře fungovala. Především pak v průběhu zimy, kdy hrozí největší tepelné ztráty.

Pokud si některý z vašich blízkých stěžoval na to, že se na zdech, parapetech nebo podlaze objevuje voda, nemuselo to být kvůli špatné kvalitě okenního systému. Jevu, kdy se ve zmíněných místech (a mimo jiné i v okenních rámech) sráží rosa, lze snadno zabránit a předejít tak vzniku plísně, rychlejšímu opotřebení oken, přimrzání těsnění a dalším neduhům.

Ventilace by měla být nastavena na vhodný režim

Možná vám to nikdo neřekl, ale ventilace plastových oken by měla být nastavena na režim odpovídající aktuálnímu období. Můžete tak učinit ručně nebo imbusovým klíčem – podstatou je změna přítlaku okna a zmírnění celkového opotřebení. Podrobnější informace obsahuje tento návod pro seřízení plastových oken.

Okna je třeba dotáhnout a promazat

Nastavením režimu ventilace však vaše povinnosti nekončí. Alespoň jednou za rok (ideálně dvakrát či podle potřeby i víckrát) dotáhněte úchyty a kliky, které se postupně uvolňují. Je to snadné – k šroubům se dostanete tak, že nadzvednete kryt pod klikou a otočíte ho, aby byl ve vodorovné poloze.

Zvláštní pozornost věnujte kování. Jednou ročně všechny pohyblivé části promažte olejem nebo technickou vazelínou a zkontrolujte míru opotřebení (zejména u bezpečnostního kování). Pár kapek oleje nakapejte na spodní táhla. Budete-li v okolí oken provádět jakékoliv stavební úpravy, dbejte na to, aby nedošlo k znečištění či zanesení kování stavebním materiálem.

Dlouhou životnost a funkčnost gumového těsnění zajistíte tím, že jej jednou ročně umyjete saponátem a natřete silikonovým olejem. Čistěte pouze běžnými čistícími prostředky.

Budete-li se o svá okna náležitě starat, ušetříte si spoustu zbytečných starostí, času a peněz.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h