Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Potřebujete zahradní domek, do kterého byste ukládali nářadí a zahradní nábytek, nebo sháníte něco většího s prostorem na posezení a hraní pro děti v chladnějším počasí či parném slunci?

Na trhu je mnoho variant zahradních domků v různých typech a velikostech, které se často vyrábí i na míru a jsou dodávány jako stavebnice. Pokud si ale chcete připravit materiál sami, je jen na vás, zda si postavíte celý domek svépomocí, nebo si jej pouze smontujete koupený. Můžete si jej také koupit i s montáží a povrchovou úpravou.

Dobrá příprava, základ úspěchu

Dobrá příprava vám zjednoduší celou stavbu. Zahradní domky vyžadují důkladně srovnat terén a dokonale vyčistit podklad na místě, kde nakonec bude váš zahradní domek stát. Pokud si domek objednáte na míru nebo jen vyberete a koupíte, získáváte spolu s ním velký bonus v podobě návodu, jak při stavbě postupovat. Dostanete k němu také všechny potřebné spojky a máte jistotu, že vám nebude nic chybět během montáže. Také se vyvarujete možných chyb, kdy nakonec zjistíte, že vámi připravené díly vám k sobě nesedí.

Příprava povrchu a stavba

Při stavbě svépomocí musí být pod budoucím domkem pevný a rovný povrch. Zahradní domky na nářadí ale nutně nevyžadují betonovou desku. Stačí vám dřevěná rámová konstrukce, která bude důkladně vysypaná pomocí zhutněného štěrku nebo jiného velmi podobného materiálu. Na něj pak připevníte podlaha, která může být vytvořena například z USB desek. Dají se také použít prkna. Samotná stavba pak prověří vaši zručnost a schopnost si poradit při mnoha činnostech. V další fázi dojde na sestavení základních rámů jednotlivých stěn dřevěné stavby, na které pak budete postupně připevňovat desky či prkna, dveře a popřípadě také okna. Jakmile sestavíte stěny k sobě, je nutná kontrola, že svírají mezi sebou pravý úhel a jsou kolmo k zemi.

Stavba střechy

Následovat pak bude stavba střechy. Do horní části bočních stěn dřevěné stavby nejprve připevněte krokve, ve kterých je nutné udělat zářezy v rovnoměrných rozestupech. Do nich pak upevněte laťování. Pak přijde na řadu pokrytí střechy vámi zvolenou střešní krytinou. Podle typu stavby je také potřeba myslet na to, zda je nutné střechu odizolovat. Pak si připevněte na předem stanovená místa panty a osaďte dveře i okna. Zde je třeba se ujistit, že půjdou dobře otvírat i zavírat. Konečné dokončovací práce pak určí samotný vzhled domku, altánu nebo dřevěné pergoly. Na závěr je nutné ošetřit celou stavbu fungicidním nátěrem proti dřevokazným houbám a plísním, pak použít lazuru na bázi oleje, která zabrání zejména vysychání dřeva a zároveň zvýší jeho voděodolnost. Na zvážení je i protipožární nátěr. Na závěr použijte syntetický lak nebo barvu. Obě jsou mnohem odolnější a dobře dřevo ochrání před vlhkostí, proti houbám i dřevokaznému hmyzu.

 

 

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h