Není žárovka jako žárovka. Jak vybrat tu nejvhodnější?

Není žárovka jako žárovka. Jak vybrat tu nejvhodnější?

Při nákupu žárovek je zapotřebí zohlednit několik faktorů. Nejprve si musíme uvědomit, k jakému účelu bude světlo sloužit. Do každého pokoje je vhodný jiný typ osvětlení v závislosti na intenzitě a barvě světla. Kromě toho vybíráme také žárovky podle typu závitu či patice, aby žárovka seděla do našeho svítidla. V následujícím článku si řekneme, jak na výběr té správné žárovky.

 

Typy žárovek a jejich vlastnosti

Základní vlastnosti žárovky zjistíme vždy z jejího obalu, který by měl obsahovat všechny potřebné informace. Jednoduše můžeme rozdělit žárovky na klasické, halogenové, úsporné a LED. Klasické žárovky jsou v dnešní době nejméně ekonomicky výhodné. Dalo by se říci, že více topí, než svítí a spotřeba energie je tudíž vyšší než bychom uvítali. Jejich životnost navíc není příliš dlouhá, proto je lepší při nákupu žárovky sáhnout po jiném typu. Jedním takovým by mohla být žárovka halogenová. Jedná se v podstatě o vylepšenou klasickou žárovku. Její životnost je už o něco delší, ale pořád ne tolik, jako například u LED žárovek. Halogenky mají perfektní světlo, ale bohužel ani ony nejsou příliš hospodárné. Pokud nám jde především o úsporu energie, rozhodně uděláme lépe, sáhneme-li po úsporné žárovce.

Druhy závitů a patic

Každá žárovka je vybavena specifickým závitem nebo paticí. Tyto komponenty slouží k tomu, aby žárovka držela pevně uchycená ke konkrétnímu typu osvětlení. Nejběžnějším druhem je šroubovací závit e27, který sedí prakticky do všech druhů svítidel. Jeho menší bráška typu e14 má průměr 14 mm a je vhodný do menších lampiček a dalších malých osvětlení. Do koupelny či na toaletu většinou pořizujeme svítidla bodová. V tomto případě je nutné zvolit žárovku zakončenou nástrčnou paticí, jako je například gu 10 či gu 5.3.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h