Prach v bytě je nebezpečnější, než jste mysleli. Vyžeňte ho!

Prach v bytě je nebezpečnější, než jste mysleli. Vyžeňte ho!

Hepčí. Boj s všudypřítomným prachem se zdá být věčný. Nadobro ho nevyženete, ale s těmito tipy snížíte prašnost na minimum. Pro alergiky, astmatiky, seniory a malé děti jde o nezbytnost.

Proč je prach nebezpečný?

Skládá se z odumřelých lidských buněk, spadaných vlasů, zvířecích chlupů, pylů, roztočů a jejich exkrementů. Částečky obsahují mimo jiné stroncium, arzen, chrom, hliník a další nebezpečné kovy. Pokud bydlíte ve velkém městě, obsahuje prach u vás doma ještě více škodlivin, než kdybyste bydleli na samotě u lesa.

Kdo by si měl dát pozor?

Když se dostane prach do plic alergikovi nebo astmatikovi, může nadělat velkou paseku. Škodí i malým dětem nebo starším lidem. Ani zdraví dospělí lidé nemají déle pobývat v zaprášeném prostředí – hrozí podráždění sliznic dýchacích cest, které se stávají náchylnější k respiračním onemocněním a rozvoji alergie v dospělém věku. Podobný vliv má prach i na domácí mazlíčky.

5 tipů, jak vyhnat prach z bytu

1.   Pravidelný úklid

Každý týden setřete navlhčeným hadříkem prach z volných ploch, vyluxujte koberce a vytřete podlahu. Nezapomínejte ani na nečistoty, které se usazují v radiátorech, na listech květin, v rozích místností, na lištách, lampách a stropních svítidlech.

Máte doma alergika? Vytírejte nebo vysávejte 2× do týdne. Pozor na hladké podlahy – jako je lino nebo dlažba. Poletující prach se dostává do plic rychleji než z vysokého koberce.

2.   Čističe s antistatickými a dezinfekčními účinky

V boji s usazeným prachem se osvědčily spreje a ubrousky s antistatickými vlastnostmi. Když s nimi setřete všechen nábytek, zpomalíte opětovné usazování nečistot. Na wc, umyvadlo, vanu a sprchový kout použijte dezinfekční čističe. Omyjte jimi i kuchyňskou linku. Přidejte je také do vody při vytírání podlahy.

3.   Klimatizace

Nebaví váš každodenní uklízení? Zvažte pořízení klimatizace do bytu. Postarají se o celoročně stabilní teplotu, což brání množení škůdců. Citlivé filtry navíc zachytí skoro 99 % veškerého biologického znečištění. Zbaví vás miniaturních částeček prachu, pylů, roztočů, plísní, bakterií a dokonce chřipkových virů. Na čerstvém vzduchu se lépe dýchá, spí i přemýšlí.

4.   Optimální vlhkost vzduchu

Doporučená vlhkost v našich domovech se pohybuje mezi 40 a 60 %. Příliš suchý vzduch nahrává víření škodlivin a dráždění dýchacích cest. Přílišné vlhko zase hraje do karet plísním, které se rády usazují na zdech a uvolňují nebezpečné spory.

S udržením správné hladiny vlhkosti vám také pomůže nástěnná klimatizace. Rychlé řešení nabízí i mobilní zvlhčovač/odvlhčovač nebo čistička vzduchu. Důležité je i krátké, ale intenzivní větrání. Větrejte brzy ráno nebo krátce po dešti, kdy je venkovní vzduch čistý a s minimem prachových částeček.

5.   Pozor na textilie

Máte doma dlouhé závěsy, spoustu dekoračních polštářků, dek, přehozů a plyšových hraček? Na pohled sice vypadají hezky, ale alergikům mohou pořádně zavařit. Jejich počet zredukujte na minimum. Všechen textil včetně záclon a plyšáků pravidelně perte. Máte-li doma malé koberečky, kromě pravidelného vysávání je alespoň 1× za 2 týdny venku pořádně vyklepejte.

Úklid a pořízení šikovných pomocníků se vám bohatě vyplatí. Čistý vzduch ocení celá rodina. Sníží se vaše nemocnost i únava.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h