Pracovní oděvy - zajištění čistoty, pohodlí a bezpečnosti

Pracovní oděvy - zajištění čistoty, pohodlí a bezpečnosti

Pracovní oděvy jsou všude kolem nás. Všichni často vídáme dělníky v montérkách a nebo prodavače v různých pláštích či čepcích.

Připadá nám to už jako samozřejmost, ale zamysleme se nad tím, proč jsou tito lidé takto oblečeni? Jako první nás jistě napadne pracovní stejnokroj, díky kterému rozeznáme například prodavače uzenin v supermarketu od skladníka. Oba mají určitý typ pracovního oblečení, ale obvykle odlišného vzhledu. Je důležité, aby se díky těmto oděvům zajistila čistota, případně bezpečnost, ale také se díky nim odlišují pracovníci na různých pracovních postech v jedné firmě. Mechaniky uvidíme v modrých oblecích, kdežto pracovníky ve výrobě obvykle v bílých, ačkoli oba pracují pro jeden podnik. Zaměřme se nyní na rozdělení nejznámějších pracovních oděvů. Spolu s informacemi o ochraně zdraví při práci můžete několik informací nalézt i na této stránce.

 

Montérky

Klasické pracovní montérky známe všichni, ale jak by se v nich cítili dělníci v případě nevlídného počasí, které panuje na podzim a v zimě? Určitě by nebyli schopni odvést kvalitní práci. K tomu je totiž potřeba mít kromě správných pracovních pomůcek i spolehlivý oděv.

Zateplené montérky poskytnou pohodlí, dostatek místa k uložení pracovního náčiní a hlavně tu nejdůležitější vlastnost, kterou v chladných dnech pracovníci potřebují – zahřejí vás. Tyto typy pracovního oděvu lze sehnat jako zateplené kombinézy a nebo jako bundu a zateplené montérky samostatně.

Montérky by měly být rozhodně prodyšné, pohodlné a plusem je, jsou-li vyrobeny z materiálu, který nešustí. Nepromokavost, mrazuvzdornost, paropropustnost – to jsou vlastnosti ideálních pracovních oděvů do náročnějších podmínek. Pokud jsou vyrobeny i se zdvojenou látkou na kolenou pro lepší práci vkleče, případně s různými poutky a kapsami, můžete si být jistí, že jste narazili na skutečnou kvalitu.

Pracovní kalhoty

Špatně vybrané pracovní kalhoty umí udělat více škody než užitku. Pracovník se v nich necítí dobře a jeho nepohodlí se může odrazit na jeho výkonu. A protože tohle nikdo nechce, je potřeba zaměřit se na možnosti jejich výběru. Stačí vám obyčejné kalhoty, nebo dáte přednost kalhotům volnějším, popř. s laclem, které vám zajistí vysoké pohodlí? Tato volba je už jen na vás. Nezapomínejte, že vaše pohodlí je velmi důležité, a nespokojte se s prvním vyzkoušeným modelem. Zkuste jich vždy více. Jen tak zjistíte, zda jsou to skutečně ty pravé.

Specializované pracovní kalhoty jsou vhodné například pro elektrikáře, jelikož mohou nabídnout antistatickou úpravu. Svářeči jistě ocení oděv odolný proti ohni a teplu, dělníci zase kalhoty, které odolají i velmi ostrým nástrojům.

Pracovní oděvy – pláště, doplňky

Pracovní pláště

Pracovní pláště nejsou určeny primárně na ochranu, ale obvykle slouží k odlišení pracovníků, popř. k rychlému zjištění, zda je člověk stále čistý či umazaný. V chemickém průmyslu tak pracovník dříve zjistí, že je špinavý, a vymění plášť dříve než by ho chemická látka mohla ohrozit na zdraví. Lékař si rychleji všimne krvácení pacienta. Pracovníci v obchodech také občas nosí různé typy pracovních plášťů, díky nimž je od sebe rozezenáme. Upravenost spolu s pracovními oděvy poskytují dojem profesionality a mnohem dříve se zeptáme upraveného pracovníka v obchodu na radu, jelikož jej ihned rozeznáme a zjitíme, k jaké části obchodu patří. K pracovním plášťům se často nosí i různé čepce, které jsou vidět hlavně u pracovníků ve výrobě nebo v supermarketech u uzenin.

 

Doplňky

Dělníci a pracovníci v různých firmách často nosí ještě několik doplňků, které jim poskytnou hlavně bezpečí při práci. Mezi tyto doplňky je možné zařadit různé pokrývky hlavy, rukavice, které mohou být upraveny proti proříznutí, propíchnutí či žáru, různé clony, štíty, přilby a chrániče. Na problematiku ochrany zraku, sluchu apod. se zaměříme v jiném článku.

 

Zajímavost na závěr

Ačkoli se v článku zaměřuji hlavně na pracovní oděvy jako jsou montérky a podobné typy oděvů, nesmíme zapomenout na to, že za pracovní oděv je taktéž považovaný jakýkoli dress code, který je v dané firmě vyžadován, tudíž například i oblek. A protože je i u těchto pozic vyžadována určitá upravenost a je potřeba, aby k sobě prostě vše ladilo, zde si můžete přečíst, jak by mělo správné oblékání do práce vypadat. Protože každé oblečení, které se používá v jakémkoli zaměstnání, se dá považovat za pracovní oděv.

Doprava ZDARMA
na většinu položek
Výnosy a montáže
nábytku

731 815 969
info@t-nabytek.cz

Po - Pá 7 - 16h